آشکارسازی و نوترون آشکارسازی و نوترون

 | تاریخ ارسال: 1400/6/7 | 
آزمایشگاه نوترون وآشکارسازی (شهید شهریاری) 

آزمایشگاه نوترون و آشکارسازی دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه امیرکبیر، با دارا بودن انواع آشکارسازها، چشمه های گاما و نوترون، وسایل اندازه گیری و ماژولهای مختلف مورد نیاز، امکان حفاظ سازی مناسب در هنگام آزمایش، به همراه دستورالعملهای فنی و تست استاندارد آزمایش های گوناگون، امکان انجام انواع آزمایش های کاربرد پرتوها را فراهم می نماید.
 
از جمله به دلیل داشتن چشمه نوترون، طراحی و ساخت آشکارسازهای نوترونی، جداسازی نوترون و گاما جهت تعیین طیف انرژی نوترون و گامای چشمه های نوترونی، اندازه گیری  شار چشمه های نوترون پالسی، کالیبراسیون چشمه های نوترونی و تعیین  قدرت و میزان نوترون دهی چشمه های نوترونی (پالسی پیوسته )، آزمایشهای مربوط به فعالسازی پولک های طلا و دیگر مواد جهت آنالیز و اندازه گیری طیف انرژی چشمه های نوترونی، اندازه گیری شار نوترون، اندازه گیری شار، دز و طیف انرژی نوترون در شتابدهنده های خطی، انجام می گیرد.


علاوه برآن، وجود آشکارسازهای HPGe، آشکارساز BF۳، یدور  سدیم و ... در این آزمایشگاه، امکان اندازه گیری مشخصات این آشکارسازهای هسته ای را از نظر تفکیک انرژی، بازدهی، حساسیت،  پاسخ انرژی و ... فراهم می نماید. همچنین، آنالیز نمونه های صنعتی، پزشکی و کشاورزی و تعیین درصد عناصر و ناخالصی های موجود در آن را نیز امکان پذیر می کند.


در این آزمایشگاه دستگاه های اندازه گیری و ماژولهای مختلفی جهت انجام انواع آزمایش های هسته ای وجود داشته و در نتیجه امکان اندازه گیری پارامترهای هسته ای مواد مختلف مثل میزان جذب نوترون و گاما (HVL و TVL)، اندازه گیری نیمه عمر چشمه های رادیو اکتیو، تعمیر و راه اندازی مجدد آشکارسازهای هسته ای، آموزش و راه اندازی سیستم های الکترونیک هسته ای، طراحی و راه اندازی آزمایش جهت کاربردهای صنعتی، پزشکی و کشاورزی، محاسبات حفاظ سازی، وجود دارد.


از دیگر ویژگی های این آزمایشگاه می توان به وجود چشمه های گاما اشاره کرد که انجام ازمایش های همزمانی و مدلسازی سیستم های تصویربرداری پزشکی را امکان پذیر می نماید. همچنین در این آزمایشگاه امکان انجام شبیه سازی و محاسبات موارد عنوان شده نیز وجود دارد.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 1926 بار   |   دفعات چاپ: 278 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر