شتاب‎دهنده و کاربردها شتاب‎دهنده و کاربردها

 | تاریخ ارسال: 1400/6/7 | 
  • آزمایشگاه تحقیقات شتابدهنده­‌ها و کاربردها
 


آزمایشگاه تحقیقات شتابدهنده­‌ها و کاربردها، در راستای طرح کلان ملی "طراحی و ساخت سیکلوترون کوچک پزشکی" در سال ۱۳۹۶ افتتاح گردید. در این آزمایشگاه که دارای فضایی به مساحت تقریبی ۲۰۰ مترمربع می­باشد، فعالیت­‌های مربوط به تست و راه­اندازی بخش­های مختلف سیکلوترون انجام می­شود. علاوه بر این، تحقیقات در زمینه اجزای شتابدهنده‌­ها مانند مگنت، سیستم توان رادیوفرکانسی، منابع تغذیه و ... و همچنین کاربردهای شتابدهنده­‌ها، در این آزمایشگاه صورت می‌­پذیرد.

 
همچنین تحقیقات در زمینه طراحی و مدلسازی انواع شتابدهنده های ذرات، همچون طراحی، تحلیل بهمراه ساخت بخشی از سیستم شتاب دهنده بارگذاری شده با دی الکتریک در باند مایکروویو نیز در این آزمایشگاه انجام می گیرد. در همین راستا، طراحی اجزای شتابدهنده ها از مرحله طراحی تفصیلی و مهندسی تا رسیدن به نقشه های دقیقِ ساخت همراه با تلرانس گذاری و سپس تست و راه اندازی آنها نیز در این مجموعه صورت می گیرد.

از جمله تست هایی که در این آزمایشگاه انجام می گیرد، تحقیقات در خصوص تست­های مگنت و سیستم توان رادیوفرکانسی در محدوده مگاهرتز است. به همین منظور، دستگاه تست و اندازه گیری اتوماتیک مگنت سیکلوترون در دسترس می باشد. اندازه گیری میدان مغناطیسی مگنت در یک فضای دوبعدی صورت می‌‌گیرد.
علاوه براین، چمبر خلا سیکلوترون، سیستم LLRF با سه تکنولوژی مختلف (DSP, ARM, Raspberry-Pi)، طبقات پیش تقویت کننده RF به صورت solid state، سیستم کنترل PLC و .... ساخته شده و در دسترس هستند.

از دیگر ویژگی های این آزمایشگاه، وجود زمینه پژوهش و تحقیقات با استفاده از نرم افزارهای مختلفِ طراحی شتابدهنده ها می باشد. این نرم افزارها همه بخش های طراحی و شبیه سازی را در برمی گیرد. بطور خلاصه این موارد شامل؛ - نرم افزارهای طراحی مگنت: از جمله توسکا و CST، - نرم افزارهای طراحی کاواک: از جمله HFSS، CST، ADS، - نرم افزارهای طراحی مکانیک اجزا مختلف: از جمله solid work، - نرم افزارهای تحلیل انتقال حرارت و سیالات: از جمله  Ansys، - نرم افزارهای طراحی دینامیک باریکه: از جمله CYCLON، SNOP، - نرم افزارهای طراحی مدارهای تقویت کننده RF: از جمله ADS، ممنتوم، Spice، - نرم افزارهای طراحی سیستم های کنترلی: از جمله Lab view، HMI، Python ، - و دیگر نرم افزارهای کمکی همچون MATLAB و .... می شود.
 CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2085 بار   |   دفعات چاپ: 226 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر